Özgeçmiş
Adı Soyadı : İlhan YALÇIN
Doğum Tarihi : 1979
Unvanı : Prof. Dr.

Öğrenim Durumu
Derece Alan Üniversite Yıl
Doktora Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hacettepe Üniversitesi 2010
Yüksek Lisans Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hacettepe Üniversitesi 2004
Lisans Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hacettepe Üniversitesi 2000

Akademik Ünvanlar
Ünvan Bölüm Üniversite Başlama Tarihi Bitiş Tarihi
Dr. Öğr.Üyesi Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ankara Üniversitesi 2012
Arş.Gör. Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ankara Üniversitesi 2005 2012

Yönetilen Yüksek Lisans ve Doktora Tezleri
Tez Adı Açıklama
Yüksek Lisans Tezleri Tez Konusu: Üniversite Öğrencilerinde Ebeveyn Kabulü ile Psikolojik Uyum Arasındaki İlişkinin İncelenmesi

Yayınlar
Yayın Tipi Yayın Adı Çıkış Tarihi
Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makaleler Kişisel Gelişim Yönelimi Ölçeği-II’nin Türkçe’ye uyarlanması ve psikometrik özelliklerinin incelenmesi. Düşünen Adam: Psikiyatri ve Nörolojik Bilimler Dergisi. Basımda 2013
Uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan makaleler Premarital sex, social support, submissive behaviors, and loneliness among Turkish university students. International Journal for the Advancement of Counselling, 34(3), 259-267. 2012
Uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan makaleler Help-seeking attitudes of university students: The role of personality traits and demographic factors. South African Journal of Psychology, 41 (3), 328-338. 2011
Uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan makaleler Social support and optimism as predictors of life satisfaction of college students. International Journal for the Advancement of Counselling, 33(2), 79-87. 2011
Uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan makaleler A study on multidimensional relationships. Eğitim Araştırmaları-Eurasian Journal of Educational Research, 41, 37-53. 2010
Uluslararası bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında (Proceeedins) basılan bildiriler. Counseling needs of educational sciences students at the Ankara University, Procedia-Social and Behavioral Sciences, 2(2), 1520-1526. 2010
Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makaleler Evlilik öncesi çift eğitimi üzerine bir derleme çalışması. Kriz Dergisi, 17(3), 9-22. 2009
Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makaleler Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Dergisi’nde yayınlanan makalelerin çeşitli özellikler açısından incelenmesi. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Dergisi, 4(31), 80-87. 2009
Uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan makaleler Academic achievement, perfectionism and social support as predictors of test anxiety. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi, 34, 287-296. 2008
Uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan makaleler Ailelerinden algıladıkları destek düzeyleri farklı lise öğrencilerinin saldırganlık düzeyleri. Eğitim Araştırmaları-Eurasian Journal of Educational Research), 7(26), 209-220. 2007
Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makaleler Psikolojik Danışma ve Rehberlik’te etik. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi, 14, 99-107. 2007
Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makaleler 21. yüzyılda psikolojik danışman. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dergisi, 39 (1), 117-133. 2006
Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makaleler Candan Erçetin’in seslendirdiği şarkıların Gestalt Terapi açısından değerlendirilmesi. Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Dergisi, 20, 1-10. 2006
Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makaleler Kısa süreli bir oryantasyon programı denemesi: Öğrencilerin uyum düzeyleri ve programa ilişkin görüşleri. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dergisi, 39 (2), 217-233. 2006

Projeler
Açıklama

İdari Görevler
Görev Üniversite
Bölüm Başkan Yardımcısı Ankara Üniversitesi

Bilimsel ve Mesleki Kuruluşlara Üyelikler
  • Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği

Kitaplar
Kitap Türü Kitap Adı Konusu Yayin Evi(Basım Yılı)
Bölüm Evlilik Öncesi Psikolojik Danışma Evlilik öncesi psikolojik danışma Anı Yayıncılık (2012)
Çeviri Psikolojik Danışma Uygulamalarında Etik ve Standartlar Psikolojik Danışmanlık Meslek Etiği Nobel Yayınevi (2013)

Konferanslar
Tur Adı Konusu Ülke(Yıl)

Ödüller
Açıklama

Son iki yılda verdiği lisans ve lisansüstü düzeydeki dersler
Ders Adı Teori Uygulama Öğrenci Sayısı Dönem Yıl
Psikolojiye Giriş 3 0 80 Güz Dönemi 2012
Bireyle Psikolojik Danışma Uygulaması 1 4 35 Güz Dönemi 2012
Topluma Hizmet Uygulamaları 1 2 18 Güz Dönemi 2012
Rehberlik 3 0 56 Güz Dönemi 2012
Test Dışı Teknikler 3 0 93 Bahar Dönemi 2013
Grupla Psikolojik Danışma 3 0 97 Bahar Dönemi 2013