Özgeçmiş
Adı Soyadı : Serap NAZLI
Doğum Tarihi : 1968
Unvanı : Prof. Dr.

Öğrenim Durumu
Derece Alan Üniversite Yıl
Lisans Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık İnönü Üniversitesi 1991
Yüksek Lisans Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık İnönü Üniversitesi 1993
Doktora Eğitimde Psikolojik Hizmetler Gazi Üniversitesi 1997

Akademik Ünvanlar
Ünvan Bölüm Üniversite Başlama Tarihi Bitiş Tarihi
Arş.Gör. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık İnönü Üniversitesi 1993 1995
Öğr.Gör. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Muğla Üniversitesi 1995 1997
YARD. DOÇ. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Muğla Üniversitesi 1997 1999
Bölüm Başkanı Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Muğla Üniversitesi 1997 1999
YARD. DOÇ. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Balıkesir Üniversitesi 1999 2009
Doç.Dr. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ankara Üniversitesi 2009 2013
Bölüm Başkan Yardımcısı Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ankara Üniversitesi 2011 2012

Yönetilen Yüksek Lisans ve Doktora Tezleri
Tez Adı Açıklama
Yüksek Lisans Tezleri İlköğretim 1. sınıf öğrencilerinin sosyal gelişimlerinde sınıf rehberliği müdahalesinin etkisi: Van Alabayır Köyü Örneği
Yüksek Lisans Tezleri İlköğretimde Akran Yardımcılığı Müdahalesinin Etkililiği
Yüksek Lisans Tezleri İnegöl Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencilerinin Sosyal Beceri Düzeylerine Göre Çatışma Çözme Becerilerinin İncelenmesi.
Yüksek Lisans Tezleri Anne-Babaların Özyeterlik İnançları ile Çocuklarının Problem Davranışlarına Yönelik Algıları Arasındaki İlişkinin İncelenmesi
Yüksek Lisans Tezleri Sığınmaevinde Kalan Kadınlarn Algıladıkları Sosyal Destek ile Stresle Başa Çıkma Tarzları ve Umut Düzeyleri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi
Yüksek Lisans Tezleri Mükemmeliyetçilikle İlgili Psiko-eğitim Programının 8. Sınıf Öğrencilerinin Mükemmeliyetçilik Düzeyleri ve Akademik Başarılarına Etkisi
Doktora Tezleri Öznel İyi Oluşun Yapısı ve Anababa Tutumları, Özsaygı ve Sosyal Destekle İlişkisi
Doktora Tezleri Grupla Psikolojik Danışma Programının Tutuklu ve Hükümlü Gençlerin Sosyal Becerilerine ve Özsaygı Düzeylerine Etkisi
Yüksek Lisans Tezleri Yaşam Becerileri Psikoeğitim Programının Boşanmış Aile Çocuklarının Uyumlarına Etkisi
Yüksek Lisans Tezleri Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğrencilerinin Duygusal Zekalarının Çeşitli Değişkenler Açısından İncelenmesi
Yüksek Lisans Tezleri İlköğretim 2. Kademe Öğrencilerinde İnternet Bağımlılığının Çeşitli değişkenlere Göre İncelenmesi
Yüksek Lisans Tezleri Üniversite Öğrencilerinin toplumsal Cinsiyet Rollerine İlişkin Tutumları ve Romantik İlişkilerde Akılcı Olmayan İnançları
Yüksek Lisans Tezleri Evli Bireylerin Algıladıkları Eş Desteğinin Farklı Değişkenler Açısından Değerlendirilmesi: KKTC Örneği

Yayınlar
Yayın Tipi Yayın Adı Çıkış Tarihi
Diğer yayınlar Okul Psikolojik Danışmanlarının Boşanmış Aile Çocuklarına Desteği. Uluslar Arası Aile ve Sosyal Politikalar Zirvesi. Ankara, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 2013
Uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan makaleler Career development levels of junior high school students in Turkey. Australian Journal of Guidance and Counselling. doi 10.1017/jgc.2013.7 2013
Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makaleler Evli Kadınların Aile Sistemlerini Algılayışları. AÜ Eğitim Bilimleri Fakültesi Dergisi. 46,1, 417-436. 2013
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler Ailede Şiddet ile Mücadelede Aile Polisi. Aile İçi Şiddet ve Polis Sempozyumu, 9 Nisan, Polis Akademisi. 2012
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler Polis Akademisi Rehberlik ve Psikolojik Danışma Büro Amirliğinin Hizmetinin Gelişimsel Rehberlik Modeline Göre Yapılandırılması Projesi. 21. Ulusal Eğitim Bilimleri Kongresi, 12-14 Eylül, Marmara Üniversitesi, s.88. 2012
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler Polis Akademisi Rehberlik ve Psikolojik Danışma Büro Amirliğinin Gelişimsel Rehberlik Modeline Geçiş Süreci. 4. Ulusal PDR Uygulamaları Kongresi, Ankara. 2012
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler Sığınmaevinde Kalan Kadınların Algıladıkları Sosyal Destek İle Stresle Başa Çıkma Tarzları Ve Umut Düzeyleri Arasındaki İlişkinin Belirlenmesi. 4. Ulusal PDR Uygulamaları Kongresi, Ankara 2012
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler Grupla Psikolojik Danışma Programının Tutuklu ve Hükümlü Gençlerin Sosyal Becerilerine ve Özsaygı Düzeylerine Etkisi. 4. Ulusal PDR Uygulamaları Kongresi, Ankara. 2012
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler Yaşam Becerileri Psikoeğitim Programının Boşanmış Aile Çocuklarının Uyumlarına Etkisi. 4. Ulusal PDR Uygulamaları Kongresi, Ankara. 2012
Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makaleler Alabayır İlköğretim Okulu Birinci Sınıf Öğrencilerinin Sosyal Gelişimlerinde Sınıf Rehberliğinin Etkisi: Van-Alabayır Köyü Örneği. BAÜ Sosyal Bilimler Dergisi, 14, 26, 145-176. 2011
Diğer yayınlar Aile ve Evlilik-1, Eğitimci Dergisi, Mart, Sayı 1, 44-47 2011
Diğer yayınlar Aile ve Evlilik-2, Eğitimci Dergisi, Nisan, Sayı 2, 38-41 2011
Diğer yayınlar Sınıf Öğretmenlerimizin Okul Rehberlik Hizmetlerindeki Rolü, Eğitimci Dergisi, Nisan, Sayı 2, 26-29. 2011
Diğer yayınlar Okul Psikolojik Danışmanları ve Sınıf Öğretmenleri Elele: Sınıf Rehberliği Programını Hazırlama, Eğitimci Dergisi, Kasım, Sayı 7, 13-16 2011
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler 21. Yüzyılda Okul Rehberlik Hizmetleri. 4. Psikolojik Danışman, Veli, Öğrenci, Öğretmen Bilgilendirme-Yönlendirme Sempozyumu. 13-14 Mart, İzmir Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi. 2011
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler 21. Yüzyılda Okul Danışmanlığının Rotası. 11. Ulusal PDR Kongresi, İzmir Ege Üniversitesi, s.1. 2011
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler Eğitim Kurumlarında Kapsamlı Gelişimsel Rehberlik Programının Tasarım Süreci: Polis Akademisi Projesi Örneği. 11. Ulusal PDR Kongresi, İzmir Ege Üniversitesi, s.96. 2011
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler Evli Kadınların Aile Sistemlerini Algılayışları. 6. Ulusal Aile ve Evlilik Terapileri Kongresi, 14-16 Ekim, İTÜ, www.aetd2011.org. 2011
Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makaleler Akran Yardımcılığı Müdahalesinin Etkililiği: Balıkesir Karesi İlköğretim Okulu Örneği. BAÜ Sosyal Bilimler Dergisi, 13, 23, 17-35 2010
Uluslararası bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında (Proceeedins) basılan bildiriler. Career Development Levels of Junior High School Students in Turkey. International Development of Competencies in the World of Work and Education-DECOWE, University of Ljubljana, Slovenia 2009
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler Aile Eğitiminde Okul Psikolojik Danışmanlarının Rolü. 5. Ulusal Aile ve Evlilik Terapileri Kongresi, 13-15 Mart, İTÜ, s.23. 2009
Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makaleler Sosyal Davranış Ölçeğinin Türkçe Formunun Geçerlik ve Güvenirlik Çalışması, Buca Eğitim Fakültesi Dergisi, 23, 57-68 2008
Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makaleler Öğretmenlerin Değişen Rehberlik Hizmetlerini ve Kendi Rollerini Algılamaları. BAÜ Sosyal Bilimler Dergisi, 11,20, 11-25 2008
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler Sınıf Rehberliği Programının Hazırlanmasında Dikkat Edilecek Faktörler. 2. PDR Uygulamaları Sempozyumu Özet Kitabı, 18-20 Haziran, Selçuk Üniversitesi. s.10. 2008
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler İlköğretim 1. Sınıf Öğrencilerinin Sosyal Gelişimlerinde Sınıf Rehberliğinin Etkisi: Van- Alabayır Köyü Örneği, 2. PDR Uygulamaları Sempozyumu Özet Kitabı, 18-20 Haziran, Selçuk Üniversitesi. s. 11. 2008
Uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan makaleler Career Development in Primary School Children, Career Development International, 12,5, 446-462 2007
Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makaleler Okul Yöneticilerinin Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetini Algılamaları. Eğitim Araştırmaları Dergisi, 26, 155-167 2007
Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makaleler Psikolojik Danışmanların Değişen Rollerini Algılayışları. BAÜ Sosyal Bilimler Dergisi, 10, 18, 1-17. 2007
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler Öğretmenlerin Değişen Rehberlik Hizmetlerini ve Kendi Rollerini Algılamaları. 9. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi, 17-19 Ekim, Dokuz Eylül Üniversitesi, s. 351. 2007
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler Psikolojik Danışmanların Değişen Rollerini Algılayışları. 9. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi, 17-19 Ekim, Dokuz Eylül Üniversitesi, s. 352. 2007
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler Sosyal Davranış Ölçeğinin Türkçe Formunun Geçerlik ve Güvenirlik Çalışması, 9. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi, 17-19 Ekim, Dokuz Eylül Üniversitesi, s. 122. 2007
Uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan makaleler Comprehensive Guidance and Counselling Programme Practices in Turkey. Mediterranean Journal of Educational Studies, 11, 1, 83-101 2006
Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makaleler Sınıf Rehberliği Öğrenme Etkinliklerinin Düzenlenmesi. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Dergisi. 3, 25, 81-90. 2006
Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makaleler Sınıf Rehberliği Etkinliklerinin Öğrencilerin Verimli Ders Çalışma Alışkanlıkları, Akademik Başarıları ve Sınav Kaygıları Üzerindeki Etkisi. Sosyal Bilimler Dergisi, 15, 180-201. 2006
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler Riskli Davranışları Önlemede Aile-Okul İşbirliği. 3. Ulusal Aile ve Evlilik Terapileri Kongresi, 25-27 Mart, Boğaziçi Üniversitesi, s.39 2005
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler Kapsamlı Gelişimsel Rehberlik ve Psikolojik Danışma Program Tasarımı Model Önerisi: Nazlı Modeli. 8. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi, 21-23 Eylül, Marmara Üniversitesi, s. 77. 2005
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler Sınıf Rehberliği Etkinlikleri Programının “Öğretim Durumları Öğesinin Düzenlenmesi. 8. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi, 21-23 Eylül, Marmara Üniversitesi, s. 153. 2005
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler Sınıf Rehberliği Etkinlikleri Programının Hazırlanması. 8. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi, 21-23 Eylül, Marmara Üniversitesi, s. 154 2005
Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makaleler Sınıf Rehberliği Etkinlikleri. BAÜ Sosyal Bilimler Dergisi, 7,11, 135-152. 2004
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler Geleneksel-Gelişimsel Rehberlik Modelleri Karşılaştırması. 13. Ulusal Eğitim Bilimleri Kurultayı. 6-9 Temmuz, İnönü Üniversitesi, s. 210-211 2004
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler Okul Rehberlik Programlarının Aile Eğitimine Katkısı. 3. Ulusal Aile ve Evlilik Terapileri Kongresi, 25-27 Mart,Boğaziçi Üniversitesi, s.24 2004
Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makaleler Öğretmenlerin Kapsamlı/Gelişimsel Rehberlik ve Psikolojik Danışma Programlarını Algılamaları ve Değerlendirmeleri. BAÜ Sosyal Bilimler Dergisi, 6,10, 131-146. 2003
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler Öğretmen Adaylarının İlköğretim Okullarındaki Rehberlik ve Psikolojik Danışma Uygulamalarını Değerlendirmeleri. 7. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi, Bildiri Özetleri. 7-11 Temmuz, İnönü Üniversitesi, s.43. 2003
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler Öğretmenlerin Kapsamlı/Gelişimsel Rehberlik ve Psikolojik Danışma Programı Uygulamalarını Değerlendirmeleri. 7. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi, Bildiri Özetleri. İnönü Üniversitesi, s.105. 2003
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler Ülkemizde Gelişimsel Rehberlik Modeline Geçiş Sürecinde Karşılaşılabilecek Olası Problemler ve Çözüm Önerileri. 7. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi, Bildiri Özetleri. İnönü Üniversitesi, s.114 2003
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler Okullarımızda Küçük Yardımcılar: Gönüllü Arkadaş Eğitim Programı. 7. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi, Bildiri Özetleri. İnönü Üniversitesi, s.150. 2003
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler Aile Fonksiyonlarının İncelenmesi. 1. Ulusal Aile ve Evlilik Terapileri Kongresi,8-10 Mart Boğaziçi Üniversitesi, s.61. 2002
Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makaleler Cinsiyet Faktörünün Meslek Seçimindeki Rolü. Milli Eğitim, Sayı:141, 25-26. 1999
Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makaleler Çocukla Psikolojik Danışma Hizmetlerinde Kullanılan Müdahale Teknikleri. Çağdaş Eğitim, Sayı:232, s.44-46 1997

Projeler
Açıklama

İdari Görevler
Görev Üniversite

Bilimsel ve Mesleki Kuruluşlara Üyelikler
  • Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği
  • Aile ve Evlilik Terapileri Derneği

Kitaplar
Kitap Türü Kitap Adı Konusu Yayin Evi(Basım Yılı)
Tam Metin Aile Danışmanlığı Aile Danışmanlığı Anı Yayınevi (2012)
Tam Metin Kapsamlı Gelişimsel Rehberlik Programı Okul psikolojik danışmanlığı Anı Yayınevi (2011)

Konferanslar
Tur Adı Konusu Ülke(Yıl)

Ödüller
Açıklama

Son iki yılda verdiği lisans ve lisansüstü düzeydeki dersler
Ders Adı Teori Uygulama Öğrenci Sayısı Dönem Yıl

İletişim Bilgileri
E-Posta : serapnazli68@gmail.com

Aktiviteler
Aktivite Tipi Konu Yer Tarih Konuşmacı

Uzmanlık Alanları
  • Okul Psikolojik Danışmanlığı